همایش موتورسواران قانونمند و رونمایی از اولین پروانه فعالیت پیک موتوری در قزوین برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی کانون :

اسماعیل عرشیان مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قزوین، از برگزاری همایش موتورسواران قانونمند و رونمایی از پروانه فعالیت پیک موتوری با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری خبر داد.

 عرشیان افزود: با توجه به این که ساماندهی رسته پیک موتوری به موجب قانون با همکاری پلیس راهور بر عهده سازمان تاکسیرانی است و این سازمان احراز صلاحیت های فردی و شناسنامه دار کردن این صنف را با همکاری پلیس راهور آغاز کرده است، همایش موتورسیکلت سواران قانونمند و آیین رونمایی از اولین پروانه فعالیت پیک موتوری با حضور ریاست و اعضای شورای شهر، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری، مدیران شهری، عوامل پلیس راهور، مدیران بیمه استان، مدیریت اورژانس جاده ای و جمع کثیری از فعالان صنف پیک موتوری در سالن دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قزوین برگزار شد.
وی ادامه داد: در این همایش داودی رئیس شورای شهر با اشاره به این مطلب که 41 درصد از سوانح رانندگی در شهر قزوین مربوط به موتورسواران است، از اعلام آمادگی شورای شهر، شهرداری و سازمان تاکسیرانی جهت فرهنگسازی و ساماندهی پیک موتوری سخن گفت و بر لزوم فرهنگسازی و آموزش فعالان پیک موتوری جهت کاهش تخلفات و کاهش سوانح رانندگی اشاره کرد و از اصنافی که در ارائه خدمات خوداز پیک موتوری استفاده می کنند درخواست کرد با هماهنگی با ادارۀ اماکن، از موتورسواران قانونمند و دارای گواهی نامه و مجوز استفاده نمایند.

  میزانی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین نیز ضمن خیر مقدم به حضار، به تشکیل معاونت بار در سازمان تاکسیرانی و نوپا بودن این مقوله و همچنین ساماندهی پیک موتوری توسط این حوزه اشاره کرد و از برنامه های در دست اقدام در این خصوص سخن گفت و ساماندهی پیک موتوری و صدور مجوز فعالیت برای فعالان این صنف توسط سازمان تاکسیرانی با همکاری پلیس راهور را اتفاق خوب و مبارکی دانست و بر تسریع در ساماندهی آن دسته از پیک های موتوری که در حال حاضر به صورت غیرقانونی و بدون داشتن مجوز در حوزۀ مواد غذایی مشغول فعالیت هستند تأکید کرد.

عرشیان با ذکر تاریخچه پیدایش و تأسیس پیک موتوری در اروپا و ایران، به آمار تلفات سوانح رانندگی در 10 سال اخیر اشاره کرد که این آمار از شهدای 8 سال جنگ تحمیلی به مراتب بیشتر است.

وی با اشاره به آمار سوانح رانندگی مربوط به موتورسواران در کشور (سالیانه 4 هزار مورد)، قزوین را جزو شهرهای با آمار پایین تصادفات موتورسواران دانست و پس از تشریح طرح ساماندهی پیک موتوری و اعطای مجوز فعالیت این صنف در سازمان تاکسیرانی اعلام کرد: به منظور تشویق فعالان صنف پیک موتوری بر شرکت در طرح ساماندهی، صدور پروانۀ مجوز فعالیت پیک های موتوری تا پایان سال 1398 در سازمان تاکسیرانی رایگان خواهد بود.

عرشیان خاطرنشان کرد: جابه جایی ایمن، ارزان و سریع جزو اهداف بنیادین سازمان تاکسیرانی در ساماندهی و شناسنامه دار کردن صنف پیک موتوری است.

 

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی بیان کرد: در ادامه مراسم، آیین رونمایی از اولین پروانه پیک موتوری در قزوین برگزار شد و پروانه فعالیت و کلاه ایمنی به 10 نفر از فعالان پیک موتوری اهدا گردید.

عرشیان گفت: تقدیر از سرهنگ حسن پور رئیس پلیس راهور استان، تقدیر از دو نیروی نمونه گشت و بازرسی حمل و نقل عمومی، تقدیر از سه راننده تاکسی نمونه و تقدیر از دو راننده وانت بار نمونه، شعرخوانی توسط اسماعیل سکاک از شاعران آیینی در خصوص عاشورا و اربعین و موضوعات ترافیکی و اجرای نمایش آموزنده در خصوص پیک موتوری از بخش های دیگر این مراسم بود.

وی در خاتمه افزود: پس از پایان مراسم، رژه و مانور موتورسواران قانونمند از دانشگاه علمی و کاربردی به سمت مزار شهدا انجام شد و حاضرین با قرائت فاتحه و نثار شاخه گل، یاد و خاطره شهدای 8 سال دفاع مقدس را گرامی داشتند و در پایان

به 10 نفر از فعالان پیک موتوری به قید قرعه از طرف سازمان تاکسیرانی کارت هدیه اهدا گردید.

 منبع : شهرداری قزوین